Yabancı Dil Öğrenmenin Yararları

Dil bir iletişim aracıdır. Bir toplumda yaşayan bireyler birbirleriyle aynı dili konuşarak iletişim kurarlar. Günümüzde İngilizce artık hem Birleşmiş Milletlerin hem de Avrupa Birliği’nin resmi dili olmasının yanı sıra dünyanın da Lingua Franca’sı yani ortak dilidir. Bugün hızla gelişen ve değişen dünyamızda diğer uluslarla da iletişim sağlamak zorundayız. Başka bir deyişle, diğer ülkelerle her alanda bilgi alışverişi yapabilmek, ekonomik ilişkilerimizi yürütebilmek ve kendi düşüncelerimizi ifade edebilmek için anadilimizden başka en az bir yabancı dili bilmek zorundayız.

Günümüzde ekonomik ve teknolojik gelişmeler sonucunda, İngilizce neredeyse tüm ülkelerde kullanılan “dünya dili” haline gelmiştir. Bu nedenle ülkemizde de yabancı dil öğretimi daha çok İngilizce öğretimi üzerinde yoğunlaşmıştır.

İngilizce Öğrenmenin Faydaları - İngilizce Öğrenmenin Yararları

Bunun yanı sıra kişisel gelişim ya da kişinin kariyer hedeflerine ulaşması açısından yabancı dil gerekli bir araçtır. Farklı bir dil konuşan kişilerle iletişim kurabilmek, yabancı film ya da dizileri anlayabilmek ve o dilde gazete, dergi vb materyaller okuyabilmek kişinin kendini geliştirerek özgüvenini artırmasını sağlar. Farklı kültürlere sahip kişilerle iletişim kurup o kültürleri öğrenmek kişinin hayata bakış açısını değiştirir. Ayrıca yabancı dil bilmek kişinin kariyerini olumlu yönde etkilemektedir. Erasmus ve Yes gibi öğrenci değişim programları bu anlamda kişinin geleceğini belirlemede atılacak önemli bir adım olabilir. Yüksek lisans eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen kişiler için de yabancı dil büyük bir önem taşımaktadır.

Add a Comment

Your email address will not be published.